Hi, How Can We Help You?





Philippine Institute of Certified Public Accountants

The National Organization of Certified Public Accountants





700 Shaw Blvd., Mandaluyong City



Tel. Nos. 8723-0691 to 93



info@picpa.com.ph

Officers and Administration

Officers and Administration

FY 2021-2022 CHAPTER PRESIDENTS

No.

CHAPTER PRESIDENT

REGION

CHAPTER

1 IVY MARIE E.  ZAFE Metro Manila Eastern
2 JULIAN M. TECSON Metro Manila Northern
3 DINDO V. SEVILLA Metro Manila Southern
4 MEYNARD M. BONOEN Metro Manila Western
5 LITO Q. MARTIN Northern Luzon Baguio-Benguet / Mt. Province
6 JESUS B. REYES Northern Luzon Ilocos Norte
7 Northern Luzon Ilocos Sur / Abra
8 CARL FLORES MARTOS Northern Luzon La Union
9 GIGED T. BATTUNG Northern Luzon Cagayan
10 ALVIN S. YUMUL Northern Luzon Isabela
11 EM B. MARTINEZ Northern Luzon Kalinga-Apayao
12 ARLYNE A. GONZALES Northern Luzon Nueva Vizcaya/Ifugao
13 DIEGO B . LEDDA JR. Northern Luzon Pangasinan
14 VIRGILIO D. CORPUZ, JR. Northern Luzon Santiago City
15 JULYN NYRIL P. TIATCO-SANTOS Central Luzon Angeles City
16 ALLYSES I. ALERA Central Luzon Bataan
17 RIZALDY R. MARTIN Central Luzon Bulacan
18 ADORA V. SANTOS Central Luzon Cabanatuan City
19 RINCE LYN R. HICBAN Central Luzon Nueva Ecija
20 RICHARD M. MISA Central Luzon Olongapo
21 ROSALINDA R. ECDAO Central Luzon Zambales
22 MARWIN M. MANALOTO Central Luzon Pampanga
23 ANTONINO D. FERRER Central Luzon Tarlac
24 MARC CZIMON E. LICERALDE Central Luzon Freeport Area of Bataan
25 HEZEL M. GUILLEN Central Luzon Aurora
26 MARK PAUL I. RAMOS Southern Tagalog Batangas
27 ELMA L. MALLORCA Southern Tagalog Cavite
28 MARIFE P. SARMIENTO Southern Tagalog IRRI/UPLB
29 GERONIMA A. LAPUZ Southern Tagalog Laguna
30 ALBERTO M. ARANDA Southern Tagalog Lipa City
31 MICHAEL B. DE CHAVEZ Southern Tagalog Marinduque
32 MARVIN D. MARQUEZ Southern Tagalog Occidental Mindoro
33 VICTORIA E. LOGDAT Southern Tagalog Oriental Mindoro
34 KRISCELINE ANNE ONG-VALONES Southern Tagalog Palawan
35 DARIO R. OPISTAN Southern Tagalog Quezon Province
36 JOHN WENDELL D. ESCOSES Southern Tagalog San Pablo City
37 JEROME FABRO FESALBONI Southern Tagalog Romblon
38 DANNIBOY P. CERO Southern Tagalog Rizal
39 MARIA KAREN G. BRAGAIS Bicol Albay
40 PAUL M. TAJAN Bicol Catanduanes
41 XEREZ A. SINGSON Bicol Camarines Norte
42 ANTONIO G. CAMALLA Bicol Camarines Sur
43 CHRISTOPHER AMISTAD Bicol Masbate
44 MERCEDES J. ATIVO Bicol Sorsogon
45 JAQUELINE F. AMPO Eastern Visayas Bohol
46 GIL LEOVIGILDO A. ANCHETA Eastern Visayas Calbayog City
47 DEXTER JOSEPH B. CUEVAS Eastern Visayas Cebu
48 ATTY. CHARLES CULO Eastern Visayas Eastern Samar
49 ATTY. NORIEL D. DIAZ Eastern Visayas Northern Samar
50 GEMMA FLOR C. CORBO Eastern Visayas Ormoc / Biliran
51 MARCIA LUZ T. SALCEDO Eastern Visayas Negros Oriental
52 ATTY. LUISITA A. CATALON Eastern Visayas Tacloban City
53 EDGEDIO D. IGNACIO Eastern Visayas Western Samar
54 MAVEL A. DOCDOC Eastern Visayas Southern Leyte
55 MARY ANN T. DAGOHOY Western Visayas Aklan
56 EDWARD B. ENILA Western Visayas Antique
57 NORMAN V. CORDOVERO Western Visayas Capiz
58 MARK JIM A. ACOSA Western Visayas Iloilo
59 MARY JEAN L. RAMOS Western Visayas Negros Occidental
60 ROWENA PAG-ONG TABADA Northern Mindanao Butuan City/Agusan del Norte
61 RICHARD T. DANDAN Northern Mindanao Agusan del Sur
62 REDSON R. MARTE Northern Mindanao Bukidnon
63 RAYMOND A. VASQUEZ Northern Mindanao Cagayan de Oro
64 NIEMA MARIE B. REMEGOSO Northern Mindanao Gingoog
65 PETER JOHN UY CHIU Northern Mindanao Iligan City / Lanao del Norte
66 ABDULLAH F. DIMAAMPAO Northern Mindanao Lanao del Sur – Marawi
67 GORARDO C. SURALTA Northern Mindanao Oroquieta City
68 LOWELLE C. PACOT Northern Mindanao Ozamiz City
69 JAIME B. CABERTE Northern Mindanao Pagadian City
70 JEFFREY P. GALIDO Northern Mindanao Surigao del Norte
71 ELIKA SHUA SUMAMPONG Northern Mindanao Surigao del Sur – Bislig
72 CALVIN R. SILLAR Northern Mindanao Surigao del Sur – Tandag
73 FILMARK J. BAO Northern Mindanao Zamboanga del Norte
74 SOCRATES P. VILLOTA Northern Mindanao Zamboanga Sibugay
75 FAIZODEN P. ALI Southern Mindanao Cotabato City
76 ROSSANO C. LUGA Southern Mindanao Davao
77 JOE MARI N. FLORES Southern Mindanao Davao del Norte/Davao Oriental
78 PLACIDO R. ALCOMENDRAS JR. Southern Mindanao Davao de Oro
79 JOANNE R. DIESCA Southern Mindanao Davao del Sur
80 ROSE EVELYN BANQUERIGO LUMBOS Southern Mindanao General Santos City
81 Southern Mindanao Cotabato Province
82 MICHELLE F. CAPISTRANO Southern Mindanao South Cotabato
83 GLORIA R. FAJARDO Southern Mindanao Sultan Kudarat
84 JAMES CESAR L. MAKASIAR Southern Mindanao Zamboanga-Basilan / Jolo-Sulu

FY 2021-2022 NATIONAL COMMITTEE CHAIR/CO-CHAIR

No.

COMMITTEE

CHAIR/CO-CHAIR

LIAISON DIRECTOR

BOARD COMMITTEE

1 Risk Management Mr. Leonardo J. Matignas, Jr. (Chair) Geraldine H. Apostol

STANDING COMMITTEES

2 COMELEC Atty. Christina C. Barroga (Chair) Atty. Peter John Raymund B. Pacheco
3 CPD Council Mr. Gerard B. Sanvictores (Chair) Erwin Vincent G. Alcala
4 Ethics Board Atty. Eric R. Recalde (Chair) Atty. Florence A. Tangente
5 Long Range Planning Board Ms. Tita A. Caluya (Chair) Marydith C. Miguel

SPECIAL COMMITTEES

6 Accountancy Week Celebration Ms. Mailene S. Bisnar (Chair) Lorraine C. Dimayuga
Mr. Michael A. Madlangbayan (Co-Chair)
Mr. Aphat C. Martinez, Jr. (Co-Chair)
7 Annual Business Meeting Atty. Arnold A. Apdua (Chair) Belen B. Esteban
8 Annual National Convention Mr. Henry M. Tan (Chair) Ewrin Vincent G. Alcala
Mr. Hentje Leo L. Leaño (Co-Chair)
Mr. Aphat C. Martinez, Jr. (Co-Chair)
9 Annual Planning Conference Ms. Sonia D. Segovia (Chair) Marydith C. Miguel
Mr. Peter John R. Ventura (Co-Chair)
Mr. Aphat C. Martinez, Jr. (Co-Chair)
10 Awards Mr. Lope L. Bato, Jr. (Chair) Lolita P. Tang
11 Budget and Finance Ms. Ma. Teresita Z. Dimaculangan (Chair) Lelia Chua-Sy
12 By-Laws & Articles Review Atty. Raymund S. Gallardo (Chair) Atty. Florence A. Tangente
Atty. Margaux Advincula (Co-Chair)
13 Cooperative Development Ms. Rhodora G. Icaranom (Chair) Gerry L. Carabbacan
14 Corporate Social Responsibility Ms. Florencia S. Gorospe (Chair) Imelda M. Paclibar
Ms. Ellen B. de Guzman (Co-Chair)
15 Ethics Ms. Lucy Lim-Chan (Chair) Dulce Corazon F. Lacson
16 Geographical Areas, Regions, Chapters and Affiliates (GARCA) Mr. John T. Villa (Chair) Melanie Rosalind C. Talimio
Ms. Ma. Elma I. Ame (Co-Chair)
17 Government and NGO Relations Mr. Jude P. Abenoja (Chair) Lolita P. Tang
Ms. Aileen L. Saringan (Co-Chair)
18 Induction Ms. Sonia D. Segovia (Chair) Corazon S. Rey
Ms. Ma. Elma I. Ame (Co-Chair)
19 Information Technology and Website Systems Review Mr. Ryan Gilbert K. Chua (Chair) Corazon S. Rey
Mr. Conrad Allan M. Alviz (Co-Chair)
Mr. Alejandro A. Palacio (Co-Chair)
20 International Affairs Mr. Roel E. Lucas (Chair)
Ms. Emilita I. Villanueva (Co-Chair)
21 ISO Ms. Anna Lissa C. Dycaico (Chair) Gladeys Jill A. Santos
22 Legislation and Taxation Atty. Luis Jose P. Ferrer (Chair) Ma. Josefina M. Lagman
23 Library and Archives Review Ms. Cynthia A. Molina (Chair) Florinie F. Abregunda
24 Membership Development Ms. Katherine U. Sobremonte (Chair) Gladeys Jill A. Santos
Mr. Roderick M. Danao (Co-Chair)
25 Publications and Media Relations Ms. Wilma I. Miranda (Chair) Aldrin M. Cerrado
26 Professional Development Dr. Florenz C. Tugas (Chair) Allan M. Basarte
Mr. Shane Dave D. Tanguin (Co-Chair)
Ms. Maricris U. See (Co-Chair)
27 Public Biddings Ms. Ruby R. Seballe (Chair) Cristina E. Delfin
28 Quality Assurance Review (QAR) Mr. Wilfredo A.  Baltazar (Chair) Lorena D. Losanes
Ms. Dhonabee B. Seneres (Co-Chair)
29 Research and Development Dr. Henly S. Pahilagao (Chair) Erwin Vincent G. Alcala
30 Review of Policies and Procedures Ms. Consuelo O. Cadelina (Chair) Norine G. Recio
Mr. Enrico E. Baluyut (Co-Chair)
31 Special Events Mr. Randi Ovidio G. Lorica (Chair) Aldrin M. Cerrado
Mr. Aphat C. Martinez, Jr. (Co-Chair)
32 Sustainability and Integrated Reporting Atty. Ma. Gracia Casals-Diaz (Chair) Nora Elizabeth F. Maniquiz
Mr. Joseph Ian M. Canlas (Co-Chair)
33 Students Participation Mr. Francisco M. Caliwan, Jr. (Chair) Asser S. Tamayo
Mr. Conrad Allan M. Alviz (Co-Chair)
34 SMP’s and SME’s Ms. Jacqueline Y. Villar (Chair) Michael D. Roxas
Mr. Meynard Bonoen (Co-Chair)
Mr. Marvin Galang (Co-Chair)

SPECIAL PROJECTS COMMITTEE

35 PICPA Academy Dean Patricia M. Empleo (Chair) Marydith C. Miguel

FY 2021-2022 REGIONAL AND SECTORAL REPRESENTATIVES

NAME

SECTOR

REGION

Jovito V. Gertes Commerce & Industry Metro Manila
Editha A. Peralta Education Metro Manila
Erlinda D. Demition Government Metro Manila
Paul Chester U. See Public Practice Metro Manila
Russel I. Menor Commerce & Industry Northern Luzon
Maria Monette P. Alburo Education Northern Luzon
Herminia B. Samuel Government Northern Luzon
Editha B. Tan Public Practice Northern Luzon
Jaypee V. Lagman Commerce & Industry Central Luzon
Arnold V. Salcedo Education Central Luzon
Carlos I. Capinpin Government Central Luzon
Yolanda S. Rotap Public Practice Central Luzon
Bernabe C. Caleon Commerce & Industry Southern Tagalog
Rosalie E. Balhag Education Southern Tagalog
Aron R. Riano Government Southern Tagalog
Avelino S. Beltran Public Practice Southern Tagalog
Evelyn S. De Leon Commerce & Industry Bicol
Julieta R. Gonzaga Education Bicol
Paciencia SJ. Tabinas Government Bicol
Jon Celso K. Apuyan Public Practice Bicol
Joel Rosendo M. Cahatol Commerce & Industry Eastern Visayas
Marilou E. Malquisto Education Eastern Visayas
Rosario G. Serafica Government Eastern Visayas
Benjamin C. Hortelano Public Practice Eastern Visayas
Shiela P. Gomez Commerce & Industry Western Visayas
Benmar B. Panaguiton Education Western Visayas
Anna Lydette M. Girado Government Western Visayas
Myrna L. Desabelle Public Practice Western Visayas
Ma. Carlota N. Santos Commerce & Industry Northern Mindanao
Edwin M. Delos Santos Education Northern Mindanao
Joy D. Lagat Government Northern Mindanao
Lindy C. Patriana Public Practice Northern Mindanao
Juris D. Perez Commerce & Industry Southern  Mindanao
Janet T. Matuguinas Education Southern  Mindanao
Fatima Mending-Abas Government Southern  Mindanao
Florivel M. De Jesus Public Practice Southern  Mindanao